Stolek jsem původně dostala a nějakou dobu pro něj nebylo žádné uplatnění. Po dostavení domu se několikrát přemístil, než našel své konečně místo. Je celkem malý, takže plní spíše dekorační funkci. Výhodou je malý tajný šuplíček, kam se může pár věcí „ztratit“ a to doslova, protože vždy zapomenu, že tam je.
Jednoduchý design stolku mi dovolit trochu si pohrát s jeho finální podobou. Zvolila jsem nátěr bílou barvou, plátkování zlatem a jednu pomyslnou třešinku v podobě mramorové desky.
Jak jsem postupovala při proměně/renovaci stolku?
- Stolek neměl žádnou povrchovou úpravu, takže původní broušení bylo spíše z důvodu čištění. Pokud by se jednalo o starší kousek, broušení by zabralo daleko více času, začala bych hrubším brusným papírem 120 a pokračovala jemnějším 180 až po 220. Napustila stolek, což pomůže ochránit dřevo a zároveň plní funkci i jakési penetrace (např. Lignofix).
- Očištění stolků jemnou mýdlovou vodou a oschnutí
- Natírání bílou barvou na dřevo matnou – v tomto případě značky Balakryl. Celkem jsou na stolku 3 vrstvy, mezi každou vrstvou je stolek obroušen (brusný papír 220 a oprášen).
- Na tajný šuplík a postranní boky jsem aplikovala zlaté plátky, je potřeba speciální lepidlo a jemný štětec, kterým se posléze plátky uhladí. S plátky je nutné zacházet opatrně, jsou jemné, trhají se a létají všude okolo. Já jsem nanesla dvě vrstvy plátků. Po zaschnutí se vyplatí plátkovaná místa přetřít bezbarvým lakem, ochráníte tak jejich pokrábaní.
- Kamenná deska z mramoru je dílem kameníka, má krásnou kresbu a ladí s travertinem, který máme na podlaze, ten už stačí jen několika kopečky dobrého lepidla (např. Mamut) připevnit k desce.
- Stolek jsem za šuplíčkem přivrutovala ke zdi, aby se nedopatřením nestalo, že se při chycení, např. dítětem sesune k zemi.
Když mi stolek schnul, měla jsem čas vymalovat i zeď za ním a připravit si další dekorace, které měly cely kout doladit.
Vzhledem k tomu, že stěny domu maluji snad neustále dva roky co tu bydlíme, mohu vám s přehledem dát pár tipů, jak na to a nezešílet 🙂
- Příprava zdi je velmi důležitá, umýt či zbrousit nečistoty. nezapomeňte použít penetraci pro lepší kryvost barvy, nebo zeď úplně seškrábat, pokud je již původních vrstev mnoho, pak opět zbrousit a penetrovat.
- Příprava okolí – zabere sice čas, ale ušetří vám posléze náročný úklid, takže kvalitní papírovou páskou zakrýt vše: futra, podlahové lišty, lampičky (pokud je nechcete sundávat), případně vypínače a zásuvky (ty ale velmi doporučuji sundat, vždy tam totiž zateče nějaká barva a hrozí že si zeď při jejím čištění zašpiníte. Takto vypínače a zásuvky očistíte a pak je připevníte na krásně vymalovanou zeď.)
- Váleček – já používám raději menší velikosti, protože se mi s nimi lépe pracuje. Barvu lépe rozetřu a tolik se nenadřu jako s tlačením na větší váleček.
- Barva – kupte si kvalitní značku (např. Primalex) a odstín vybírejte obezřetně, pokud si nejste jistí, je lepší koupit menší kyblík a barvu vyzkoušet např. na čtverec o velikosti 50×50 cm. Nebudete tak litovat, že odstín není ono a že možná časem vybledne nebo ztmavne, protože ne, zůstane takový jaký je a vy budete několik dalších let předstírat, že právě takto jste to chtěli.
- Při natírání se nebojte, že je to najednou nějaké tmavé, jakmile barva uschne odstín bude sedět, pokud se jedná o kvalitní barvu.
- Na záludná místa použijte menší štětec, abyste si je nezapatlali od válečku. Pokud na zdi ulpí chloupek ze štětce nebo žmolek z válečku, ihned jej opatrně odstraňte.
- Neřeďte moc barvu, protože to bude řídké, poteče to a udělají se tzv. „kocouři“, čili viditelné stopy nanášení barvy. Pokud máte sytý odstín, budete zřejmě muset udělat 2 vrstvy, tu první trochu nařeďte vodou, nechte pořádně vyschnout a druhou vrstvu již neřeďte.
- Papírovou pásku po dokončení malby sundejte jakmile začne zeď usychat a dělejte to opatrně a po kouscích, abyste nestrhli s páskou i malbu.
- Zakryjte si podlahu, nejlépe starými kartóny, které stačí volně položit. Vsají barvu, nebudou klouzat jako igelit a podlaha zůstane čistá.
- Pokud tmelíte nějaké díry či škrábance, udělejte si tuto práci den předem a pořádně ta opravená místa obruste aby nevyčnívala do prostoru.
Náš dům je celý v námořnickém stylu, který se projevil i zde. Dva obrázky jsou trochu netradičně umístěny nad sebou a ne vedle sebe.
Mušličková ozdoba je z Bali, porcelánoví ptáčci létají i na vedlejší zdi a stará řezba je zajímavým kouskem.
Termostat na zdi je tím nejhorším prvkem a bohužel zde být musí – a když něco nejde zakrýt tak to ještě podpořte třeba zajímavým rámečkem.
Stolek je hotový a dekorace také. Takže se můžu vrhnout zase na další nedokončená místa! 😉