Která žena (a bezesporu i leckterý muž) by nemilovala šatnu Carrie Bradshaw v **Sexu ve městě**? Boty pečlivě srovnané do řady, ikonické outfity zavěšené jako v butiku a dostatek místa na všechny módní poklady… Realita většiny z nás ale vypadá spíš jako bojové pole mezi tričky, kabelkami a záhadně mizejícími ponožkami.
Mít vlastní šatnu je snem mnoha lidí – a pokud už ji máte, tak proč ji neproměnit v organizovaný ráj místo chaotického skladiště? Dobře uspořádaná šatna vám každé ráno ušetří drahocenné minuty (protože hledání té jediné košile, co „se určitě prala“, je vyčerpávající).
Klíčem k úspěchu není jen estetika, ale hlavně praktičnost a efektivní využití prostoru. Tak pojďme dát šatně nový řád! Jak šatnu zařídit, obzvlášť pokud se jedná o menší místnost, může být oříšek a výroba na míru je mnohdy to nejvhodnější řešení.
Jak šatnu vhodně rozvrhnout, aby byla co nejpraktičtější?
Výroba na míru přináší mnoho výhod:
- Efektivní využití prostoru – každý centimetr lze přizpůsobit vašim potřebám, nikde nevznikne hluché a nevyužité místo.
- Přehlednost a organizace – oblečení i doplňky jsou vždy snadno dostupné.
- Dlouhá životnost – kvalitní materiály a provedení zajistí trvanlivost.
- Estetická stránka – šatna může být nejen praktická, ale i krásná.
Nábytek na míru se přizpůsobí velikosti místnosti a umožní optimální rozvržení polic, šuplíků i věšáků.
Materiál na výrobu nábytku do šatny volte dle Vašeho vkusu, dalšího zařízení v domácnosti a také podle kalkulace. Lamino bude nejlevnější, použít lze ale také dřevěnou překližku, případně masivní dřevo.
Pokud plánujete rekonstrukci bytu, nebo stavbu domu, promyslete si dobře velikost a umístění šatny. Ideální je samostatná místnost s vstupem z ložnice či dětského pokoje, ale šatnu lze vytvořit i v rohu místnosti nebo na chodbě.
Minimální doporučená hloubka šatní skříně je 60 cm, aby se oblečení na ramínkách vešlo pohodlně dovnitř. Pro samotné plánovaní místnosti můžete využít programy, které jsou uživatelsky jednoduché, případně použít obyčejný čtverečkový papír a rozvrhnout si nejdříve půdorys místnosti a posléze jednotlivé části šatny. Šuplíky jsou praktické ve spodních částech šatny, kde se s nimi bude pohodlně manipulovat. Šatní tyče jsou vhodné na oblečení, jakými jsou kabáty, šaty nebo obleky. Na zbylou část šatny využijte praktické police. Vrchní část šatny můžete využít na sklápěcí tyče nebo pro uložení sezónního oblečení např. v boxech. Doporučená vzdálenost mezi policemi je 30–40 cm.
Speciální organizéry nebo závěsné systémy
Zvažte také, co potřebujete do šatny uložit. Pokud máte velké množství klobouků či čepic, existují speciální organizéry, stejně jak můžete využít i úložné systémy na šperky apod.
Pokud do šatny potřebujete umístit i lůžkoviny, připravte si prostor, který bude vyhovovat velikostem úložných vaků.
Na uložení oblečení můžete využít i výsuvné koše a drátěné systémy, které šetří místo a také zajišťují lepší přehlednost o uložených věcech.
Uspořádání botníku
Boty skladujte v boxech s průhledným víkem nebo na výklopných policích.
Speciální prostor pro doplňky
Praktické jsou zásuvky s přihrádkami na pásky, hodinky a šperky.
Kabelky zavěste na háčky nebo uložte na samostatné police.
Otevřená versus uzavřená šatna
Otevřená šatna – moderní a vzdušná, ale vyžaduje udržování pořádku.
Uzavřená šatna – chrání oblečení před prachem a udržuje čistší vzhled. Do uzavřených šaten je praktické (pokud je to možné) zajistit větrání oknem.
Pokud nemáte samostatnou místnost, zvažte posuvné dveře nebo závěsy, které šatnu oddělí od zbytku interiéru.
Jak efektivně uspořádat vnitřky šuplíků
Rozdělení podle kategorií
Každý šuplík věnujte konkrétní skupině oblečení (např. spodní prádlo, trička, doplňky).
Použití organizérů
Látkové nebo plastové rozdělovače pomohou udržet přehlednost.
Systém skládání oblečení
Použijte KonMari metodu – skládejte oblečení vertikálně pro lepší přehlednost. Uzpůsobte tomu také hloubku šuplíků, v těch s velkou hloubkou budete vše složitěji hledat.
Zrcadla a osvětlení pro funkční šatnu
- Použijte velké zrcadlo, na kontrolu outfitu, ale také na optické zvětšení prostoru.
- LED pásky v policích zajistí dobré osvětlení.
- Automatické senzory pohybu jsou praktické u šatních skříní. Použít lze také spínače, které se aktivují otevřením dveří šatní skříně.
Praktické vychytávky a doplňky
Otočné věšáky – šetří místo a usnadňují přístup.
Skládací lavice – umožní pohodlné obouvání.
Výsuvné držáky na kravaty a pásky – udržují doplňky přehledně uspořádané.
Ramínka na různé druhy oblečení, např. na kalhoty, šetří prostor a zajistí dokonalý přehled.
Jak udržet v šatně ideální pořádek?
- Každých 6 měsíců protřiďte oblečení.
- Používejte stejná ramínka pro estetický vzhled.
- Slaďte šatnu s ostatním vybavením domácnosti.
- Oblečení skládejte vždy zpět na své místo.
- Pokud je šatna v 1. patře domu, můžete odtud vést shoz na špinavé prádlo, které pohodlně spadne např. do prádelny, nebo technické místnosti.
Klíčem k zařízení šatny je správná organizace, chytré úložné systémy a udržování pořádku. Investice do kvalitního vybavení se vám vrátí v každodenním pohodlí.
Šatnu v našem domě jsem si navrhla sama s ohledem na naše prostorové možnosti, preferenci materiálu a také požadavky mého muže na specifické úložné prostory, jakými jsou trezory.

Je vyrobena z bukové překližky, která je natónována do barvy dubové podlahy. Ale i já jsem si prosadila pro sebe šuplíček na šperky a šicí koutek, kde mám vše přehledně zorganizované. Chybí už jen stropní světlo a zrcadlo pod nástěnné světlo.
Pokud potřebujete s podobným prostorem pomoci, neváhejte mě oslovit.