Většinou přenechám tyto práce zkušeným lidem, nicméně v tomto případě to jinak nešlo. Systém na římskou roletu mi vyrobilo studio na zadaný rozměr, ale s moji látkou už nechtěly mít švadleny nic společného.
Když jsem se konečně odhodlala se do římské rolety pustit, musela jsem dát švadlenám zapravdu, ta látka opravdu nebyla právě standartní a pracovat s ní nebylo snadné. Jedná se o závěsy z H&M Home, které se mi strašně líbily a neodolala jsem a koupila jsem je. Struktura látky připomíná len, ačkoliv se jedná o polyester a krajky, které se na závěsech objevují v pruzích mají onen vesnický šmrnc, který jsem od římských rolet chtěla.
Rolety jsem šila poprvé a hledala jsem spoustu návodů na internetu, né všechny ale byly sofistikované, takže má práce probíhala stylem „pokus – omyl“.
Pokud tento článek někomu pomůže, jak roletu ušít, budu ráda.
- Měření
První důležitý krok je správně si naměřit šířku a délku rolety. V mém případě se jednalo o další komplikaci, protože jsem chtěla rolety dvě vedle sebe, což znamená že si sice můžu zatáhnout každou polovinu okna podle uvážení a aktuální potřeby a vypadá moc pěkně, když je každá roletka vytažena trochu jinak, nicméně měření musí být velmi přesné a rolety musí být naprosto totožné, aby ten finální výsledek za to stál! 🙂
Moje polovina roletky měla být široká 75 cm a dlouhá 181 cm. Roletu umisťuji až ke stropu, kde bude mít dostatečný prostor na složení nad oknem (okno půjde bez problému otevřít) a sahá až k parapetu.
Nahoře musíte vždy počítat se 2 cm okrajem pro našití suchého zipu (plyš), který se upevní na druhou část zipu (háčky) který je upevněn na systému rolety. Systém rolety je vždy o něco kratší na šířku, aby látka rolety překryla kovový profil.
Po délce si musíte látku rolety rozdělit na díly, které se skládají. U mojí délky vyšly díly na 28 cm – celkem vzniklo 6 dílů. Dole zůstala část dlouhá 11 cm do které se ušije tunýlek a vloží tyč, plnící funkci závaží.
2. Šití
Jakmile máte naměřeno, ušijte si perfektně rovnou látku na roletku.
Nahoru všijte suchý zip – v mém případě bílý, 2 cm široký, s plyšovou stranou.
A teď je nutné dobře měřit a po 28 cm vždy rovně našít tunýlek na tyčky. Přišla jsem na to, že mám doma 2 druhy tunýlků. Jeden má pouze očka na provléknutí šňůrek a druhý má malé průvleky, do kterých se vkládá plastové očko. Zde fotky pro porovnání, v podstatě jsem nepřišla na žádný velký rozdíl.
Pásku na tyčky všijte tak, aby průvlek/tunýlek na tyčku směřoval dolů. Pásku jsem nechala na vnitřní straně otevřenou, aby šla tyčka vyjmout v případě praní rolety. Na druhé (vnější) straně jsem tunýlek ohnula a zašila – jeho spodní stranu jsem už stehovala ručně, aby to ošklivě netrčelo do prostoru.
Látku je dobré si pěkně rozžehlit, aby se s ní lépe pracovalo.
Jako poslední jsem ušila tunýlek na spodní tyčku. Zašila jsem i kraje a nechala pouze cca 4 cm velký průvlek na její vložení.
3. Kompletace
Látku jsem si položila tunýlky nahoru na zem a jako první rovně připevnila suchý zip na kovový profil.
A teď je potřeba provléci šňůrky buď očky nebo dírkami v pásce. Jakmile jsem provlekla obě strany vložila jsem tyčky z té strany ke je páska s otevřeným okrajem.
Šňůrky jsem zkrátila a na jejich konce dala brzdičky (průhledné), kterými se dá ještě roleta přizpůsobit a narovnat tak její zavěšení v systému. Šňůrky jsem ještě zakončila uzlíkem aby se mi nevyvlékly z brzdiček.
4. Upenění ke zdi
Nejhorší je vrtání ale jedná se o velmi jednoduché L profily, do kterých se posléze mechanismus rolety jednoduše zacvakne. A je hotovo! 🙂
Několik rad navíc:
- doporučuji udělat jen jednu roletu na celé okno, výroba posléze není tak pracná
- systém si objednejte tam, kde mají kvalitní materiály, jinak roleta nebude dobře ovladatelná (já mám systém ze spol. Styltex)
- volba materiálu je také důležitá – látka nesmí být ani moc tenká ani příliš těžká, ideální jsou hladké a pevné látky, přizpůsobivé skladům, které římská roleta vyžaduje
- mnou zvolená látka byla jemná – spíš tenčí, ale když jsem jí naškrobila, zpevnila se, šla lépe vyžehlit a i sklady se nyní tvoří lépe
- pásku s tunýlky si nastehujte, abyste jí přišili dokonale rovně, jinak roleta nebude vypadat dobře a ani sklady se nebudou tvořit pravidelně.
- rozmyslete si dobře, kam římskou roletu umístíte, je opravdu krásná a efektní ale pokud jí máte tak jako já na 2 poloviny, její úplné vytažení nebo stažení chvilku trvá 😉 existují ale i římské rolety, kde stačí jemně zatáhnout za šňůrku a roleta se sama celkem potichu stáhne až dolů. Nahoru jí ale musíte vytáhnout již ručně a postupně tahem za šňůrky.
S roletou jsem moc spokojená, chtěla jsem efektní a decentní vzhled, nešlo mi o totální zastínění ale spíše o jemnou clonu proti přímému slunci a také o trochu větší soukromí. Roleta je tak spíše hustější záclona.