Knihovny bezesporu patří k hezkému bydlení 🙂 a troufám si říct, že snad neznám nikoho, kdo by ve svém domově pro ně neměl vyhrazené místo. Vždyť podle průzkumů přečte průměrný Čech ročně 13 knížek, v evropských statistikách vášnivých čtenářů, se tak řadíme mezi špičku.
Do interiéru jsem jich navrhovala zatím jen pár. Pevně však doufám, že jich v budoucnosti bude více, protože se jedná o velmi variabilní kousek nábytku, ve kterém nemusí být nutně jen knihy.
Knihovnu, tak jako každý kus nábytku, který do interiéru vybírám, volím s ohledem na celkový koncept místnost, její styl i vkus toho, kdo ji bude užívat. V neposlední řadě musím počítat s počtem knih, které je potřeba do ní vměstnat.
Vytipovala jsem pro Vás několik druhů knihoven.
Policová knihovna
Tam kde je málo místa je možné využít policové knihovny sestavené z jednoduchých konzolí, např. z Ikea a dřevěných desek. Velkou výhodou je, že můžete vytvořit knihovnu podle svého gusta, a to jak barevně, tak rozměrově. Konzole mohou mít jinou barvu než samotná deska, vznikne tak zajímavý kontrast.
Polic může být i několik nad sebou. Navíc cenově vyjdou asi nejlevněji.
Toto je knihovna, kterou jsem navrhla pro náš obývák a jsem na ní patřičně hrdá. Nechtěla jsem knihovnu, která by zaplnila celý prostor, a tak jsem využila překlad nosné zdi a knihovnu zapustila do výklenku po celé délce místnosti.
Konzole vyrobil na míru kovář, kterého jsem si našla na serveru fler.cz, a deska je ze stromu, který zhruba 30 let vysychal na půdě mojí mámy 🙂 Stačilo jen seříznout desku na požadovaný rozměr a povrch napustit Osmo olejem. Kované konzole vyjdou o něco dráž, ale budete mít v interiéru originální kousek a bytelná konzole zajistí větší nosnost polic.
Knihovna z bedýnek
Knihovnu z nových natřených bedýnek jsem vyrobila pro moji kamarádku. Regály a knihovny z bedýnek nejsou nic nového, ale pořád mi přijdou jako dobrý nápad, velmi efektní a variabilní. Bedýnky si můžete natřít jak je libo a poskládat je do různých tvarů – vznikne tak knihovna podle Vašich představ. Bedýnky se pochopitelně nehodí úplně do každého stylu interiéru, ale své příznivce si najdou. Cenově pak knihovna vyjde přijatelně.
Knihovny pro děti
Pokud nepotřebujete velkou knihovnu, můžete ji dětem vytvořit např. z chaloupek vyrobených z překližky, vypadají malé, ale knih se tam vejde opravdu hodně 🙂 Pokud se do výroby pustíte sami, výrazně ušetříte.
Masivní knihovny / vitríny
Vyžadují více místa a jsou pro vášnivější čtenáře, ale vypadají v interiéru krásně, obzvlášť pokud jsou vyrobeny ze dřeva.
Mohou být otevřené či uzavřené. Rustikální, moderní, hlavně aby se Vám do nich vešly všechny knihy 🙂 Knihovny z masivu vyjdou rozhodně nejdráž, i s ohledem na to, že většinou se jedná o robustní kus nábytku pro desítky, ne-li stovky svazků.
Pár tipů:
- knihy nemusíte skládat pouze vertikálně, zkuste kombinovat vertikální s horizontálním skládáním, vytvoříte zajímavé kompozice
- v knihovně nemusí být jen knihy, dejte si tam rostliny, dózy, rámečky, předměty, které máte rádi
- vneste do knihovny osobitost, aby to byl kus nábytku, který Vás bude dlouho těšit a bude na něj radost pohledět!