Název místnosti vyplývá z toho, jak o ní smýšlím, i když samozřejmě není celá měděná. Ale měď je jejím nosným prvkem a podle ní jsem ladila celou místnost. Koupelnu jsem plánovala dlouho a podrobně a ačkoliv jsem ještě před stavbou domu snila o opravdu velké koupelně, tahle mi naprosto vyhovuje, protože je tam vše, na čem mi záleželo nejvíce.
Koncept místnosti – materiály, barvy
Nejsem si jistá, zda se dá naše koupelna zařadit do nějakého konkrétního stylu, ale chtěla jsem koupelnu rustikální, hodící se do venkovského domu, jednoduchou a praktickou, zároveň samozřejmě krásnou a stylovou.
Základem prostoru jsou jednoduché stěny, které jsou opatřeny voděodolnou stěrkou – ta byla jasně daná už na samotném počátku. Žádné spáry a obklady, které vyžadují složitou údržbu. Do menší místnosti jsem záměrně volila vhodný světlý odstín stěrky „caffee latte“, který doplnil tmavší barvu měděného setu umyvadla a baterií. V koupelně jsem chtěla použít výraznou dlažbu a pokud tak koupelnu navrhujete, stěny by jí neměly přebít výrazným vzorem nebo barvou.
Barvy použité v koupelně jsou v podstatě přírodní, neutrální. I když mám barvy ráda, v koupelně preferuji barevnou paletu, která se jen tak neokouká a bude mě bavit i za několik let.
Světlou stěrku doplnila tmavší barva dřeva a dva odstíny mědi, tmavší s patinou a klasická měděná barva na trubkách, které se v koupelně opakují na několika místech.
Ačkoliv je v domě využit spíše mosazný kov, měděná sada umyvadla a baterií mi učarovala. Není to ale materiál pro každého, umyvadlo můžete vyčistit do světlejší měděné barvy, nebo zachovat jeho patinu, není bezúdržbové a stále se mění. Je ale trvanlivé, v podstatě navěky. Oproti klasickému umyvadlu z keramiky má své kouzlo a jen tak jej nerozbijete.
Pokud chcete vědět, jak k sobě jednotlivé materiály budou ladit, noste sebou všude vzorky, tak jsem to dělala i já. Se vzorkem stěrky a dřeva jsem jela za kameníkem a potom s kouskem žuly i vybírat dlažbu. Podlahu jsem měla původně vybranou zcela jinou, břidlicovou, ale tahle mě opravdu baví, vypadá jako vyrobená z cihel, každý kousek vypadá trochu jinak, je moc příjemná na dotek, matná a nic na ní není vidět (né že bychom neuklízeli, ale všechny ženy mi tady možná dají za pravdu – vlasy, chlupy a zubní pasta, prostě nejsou vidět na první pohled). Jsou v ní veškeré odstíny, které se v koupelně objevují – béžová, hnědá, odstíny do černa i do měděna. Zvolila jsem položení do vzoru „rybí kost“ s rantlem okolo, sice se tak spotřebuje více materiálu, ale je to opravdu skvělý vzor, hodící se do stylu koupelny. Rustikálnost dlažby vyvážila strohost stěrky.
Půdorys
Místnost má velikost 320 x 208 cm a je v podstatě řešena velmi jednoduše. Velké okno dodává místnosti velmi mnoho světla a nabízí krásný výhled a to dokonce i z vany. Malé okno se využívá k větrání, je zde i síť proti hmyzu. Hned naproti dveřím je skříňka s umyvadlem a zrcadlem, za rohem sprchový kout.
Vybavení koupelny
Vana je od značky Kaldewei, konkrétně typ Conoduo, je vyrobena ze smaltované oceli a je ideální pro koupání ve dvou, z obou stran má identické zádové opěrky a odpad je uprostřed, při koupání jej díky krytce vůbec necítíte. Voda vydrží dlouho teplá, zaujal mě hlavně minimalistický design vany. Vnější velikost vany je 90 x 190 cm, takže velikost je celkem velkorysá.
Jediná skřínka pod umyvadlem je vyrobena z dubu (zbyl nám materiál z podlah), mořena na tmavší barvu a nakonec voskovaná, horní deska je z žuly a velmi dobře ladí ke stěrce i k dlažbě. Nábytek včetně zrcadla vyrobil na míru truhlář. Ze dřeva je také parapet v menším okně a konzole na měděnou garnýž. Šuplíky jsou v koupelně velmi praktické, každý z nás má jeden jen pro sebe, ve spodních částech skřínky jsou police, naproti sprchovému koutu je ve dvířkách ukryt shoz na prádlo – jedna ze skvělých vychytávek, když se jdete sprchovat veškeré prádlo tak můžete rovnou poslat dolů do technické místnosti, kde je pračka.
Umyvadlo je vyrobeno z mědi a baterie k němu dokonale ladí – jedná se o retro vodovodní baterie sady Antique Marble od společnosti Waterfall. Jsou vyrobeny z masivní mosazi a mají klasické pákové ovládání. Jejich unikátní povrch má světlé a tmavé odstíny mědi.
Komě tohoto tmavšího odstínu mědi jsem použila i klasickou měděnou barvu – měděné trubky mají své industriální kouzlo, je z nich vyroben otopný žebřík na zakázku, úchytky, garnýž, držák závěsu a ručníku a také jsem jejich části použila na výrobu svícnu a závěsu na pokojové rostliny.
Z malé části se zde objevuje i zmiňovaná mosaz, která je v celém domě – na okenních a dveřních klikách a na světlech.
Sprchový kout je také opatřen stěrkou, ta je i na podlaze kde je jednoduchý odtokový kanálek zabudovaný ve stěně, příčka je z ytongu, police je také zděná. Skládací sprchovou zástěnu jsem nechala vyrobit u společnosti Sanswiss, rám je z černého kovu.
Osvětlení
V koupelně jsou tři světelné zdroje. Prvním je osvětlení nad zrcadlem – jedná se o světla Rabalux, a dají se koupit v několika provedeních, máme je v domě na více místech. Nejsem velkým příznivcem bodových světel, která by se do této místnosti ani nehodila, tato jsou zakoupena na serveru Etsy a jsou vyrobena z masivní mosazi. Jedná se o malou společnost z Řecka, jejich svítidla jsou vskutku unikátní kousky.
Posledním světleným zdrojem jsou sotva postřehnutelná mini světýlka zabudovaná ve stropě – jedná se o noční osvětlení koupelny, zapínají se se setměním na čidlo, a během chvilky samy zhasnou. Je ale možné je zapnout i klasickým vypínačem, svítí pak dokud nejsou opět zhasnuta. Stačí dvě tato světýlka a světla je dost na to se pohodlně osprchovat, světýlka jsou použita i na vedlejší toaletě a chodbě.
Noční světla jsem zakoupila zde, jsou opravdu nenápadná a splní účel nočního osvětlení, osvítí tak akorát prostor, ale neoslní.
Doplňky a dekorace
Dekorace jsem vybírala s ohledem na vybavení koupelny, preferuji ty z přírodních materiálů, většina z nich má i praktickou funkci. Některé z nich jsem sama vyrobila, hned z nich má člověk větší radost. Podnos na vanu slouží na odložení dobrot, knihy, mýdla anebo v našem případě dobrého vína. Jedná se o masivní desku, kterou jsem zbrousila, vydrásala, namořila a navoskovala, na spodní stranu jsem na konce nalepila gumové podložky, aby podnos neklouzal po vaně. Víno s motivem mého astrologického znamení objednávám v oblíbeném eshopu www.vinoodbodlaku.cz, kde si vždycky vyberu podle svého gusta, za dobré ceny a s rychlým dodáním.
Nábytek v koupelně je mořen stejným mořidlem, jako ten, který máme v obýváku a když víte jaký je to přesně odstín a značka, můžete pak mít i doplňky jako je tento podnos přesně v tom odstínu jaký je použit v interiéru.
Vše ale nemusí mít stejný odstín dřeva, aby to nebylo stereotypní, a tak jsem jednoduchý podnos pod žebříkem opálila a navoskovala. Je tedy světlejší než zbylé dřevo použité v místnosti, ale opálené části dřeva v podstatě tmavší jsou a tak do konceptu pasuje.
Kromě svícnu z měděných trubek a nápisu z drátu jsem do místnosti vyrobila jednoduché závěsy na pokojové rostliny z bavlněného provazu, ty dodají místnosti trochu zeleně.
Za zmínku stojí ještě dekorace u samotné koupelnové skřínky – na jednoduchý podnos jsem zespodu nalepila ještě jeden dřevěný v menším průměru, opět namořený na tmavší barvu, tím vnikl zajímavý efekt levitace podnosu, na dóze se opakuje měděná barva, na ostatních doplňcích kámen a tmavě hnědé sklo. Černá barva je zde zastoupena jen velmi decentně, sem tam na drobnostech.
Box na kapesníčky měl původně přírodní ratan, přestříkáním měděným sprejem ale dostal šmrnc, který koupelně sluší. Strom z měděných drátů není moje práce, nechala jsem to na někom, kdo s tím má větší zkušenosti a jsem z něj nadšená, když do koupelny zasvítí slunce nebo je osvětlen světlem nad umyvadlem, hází do celé místnosti úchvatné odlesky.
Pro velké okno jsem volila jednoduché dřevěné konzole s měděnou trubkou se záslepkami, chtěla jsem zajistit jednoduchou a rychlou manipulaci s případným zastíněním okna. Závěs jsem ušila z látky, která vypadá jako přírodní len, je to ale polyester, který je do vlhké místnosti daleko praktičtější, nenasákne vodu a pokud přeci jen trochu ano, rychle uschne. Na parapetu je umístěno pár drobností, podnosy s přírodního kamene, laboratorní sklo, které ladí s dávkovačem a kelímkem na kartáčky, malý retro budíček – nezbytný pro ranní hlídání času a mušle přivezené od moře.
Detaily tvoří celek – pokud chcete, aby byla koupelna dokonalá, dejte si práci a vyberte i zdánlivé drobnosti tak, aby seděly k celkovému konceptu koupelny. Ať už se jedná o držák na ručníky, krytku na větrák, zásuvky a vypínače nebo ventil u otopného žebříku, nechcete, aby kus plastu pokazil celkovou náladu místnosti.
Některé z dekorací jsou zde umístěny dočasně, přeci jen bylo nutné oslavit dokončení koupelny pořádnou koupelí a v takovém případě nešetřím ani vínem, ani svíčkami! 🙂