Do venkovského domu patří venkovská kuchyň a přestože je tato o dost větší než naše původní kuchyň v bytě, přeci jen bylo nutné pracovat s prostorem tak, aby v něm bylo vše potřebné, ale aby nepůsobil přehlceně. Ačkoliv mám v oblibě mnoho různých stylů, ten rustikální / venkovský je pro mě srdcovka a celý dům se nese v tomto duchu. Volba stylu tedy byla jasná.
Mým přáním bylo mít příjemný světlý prostor s ideálním poměrem úložných prostor a dekorací, nejsem zastáncem velkého množství vystavených předmětů, které se nepoužívají a časem se z nich stanou jen pracholapky. 🙂
PŮDORYS KUCHYNĚ
Kuchyň volně navazuje na obývací pokoj, čímž se prostor opticky zvětšil a prakticky se s rodinou pohybujeme v rámci obou místností, máme možnost spolu navzájem komunikovat, vůně z kuchyně se prolíná prostorem a celková průchodnost kuchyně z obou stran nám velmi vyhovuje.
Příčka uprostřed je jedinou vymezující linií a opticky odděluje kuchyň od hlavního pokoje. Na místo vyzdění jsme do průchodů nechali vyrobit dřevěná okna s oddělujícími příčkami, do tohoto stylu se hodí, opticky oddělí prostor a zároveň nebrání dennímu světlu.
Kuchyň tvaru „L“ byla v tomto případě nejlepším řešením, výhodou je velká spíž, navazující na pracovní prostor, u kterého může pracovat více osob najednou. Dvě okna poskytují dostatek denního světla, jedno u jídelního stolu a druhé u dřezu. Velkou výhodou kuchyně je jednolitá pracovní deska, výška okna se přizpůsobila výšce linky, díky tomu nejsou v kuchyni žádné další úrovně a výklenky. Prostor u okna je využit na několik pro kuchařku nejvíce potřebných dochucovadel a předmětů. Mám je tak vždy po ruce a navíc to pořád vypadá úhledně.
Prostor vedle spíže a lednice je hlubší než zbylá část pracovní desky, pohodlně se zde vešly další věci denní potřeby, jako je chlebník, toustovač a nezbytný kávovar. Obojí je značky Delonghi.
Mezi indukční deskou a dřezem je dostatečná vzdálenost, a je to v podstatě moje nejpoužívanější plocha v kuchyni. Linka končí další menší plochou.
Spodní část kuchyně je navržena tak, aby byl pohyb v kuchyni co nejpřirozenější, klasické umístění varné desky a pod ní trouba mi vyhovuje, okolo sporáku jsou úložná místa pro kuchyňské náčiní, šuplíky pro příbory, pod dřezem je odpadkový koš a jako poslední úplně vlevo je myčka, aby byla co nejblíže ke stolu a ke kredenci s umístěným nádobím.
Při navrhování kuchyně jsem rovnou počítala s místem pro renovovanou potravinku (byla tomu přizpůsobena i šířka příčky) a také moji oblíbenou kredencí. Vrchních skříněk jsem se v podstatě vzdala, jsem vysoké postavy a tak mi volný vrchní prostor maximálně vyhovuje. Jediná skříňka vedle lednice je vhodně umístěna nad nejhlubší částí linky a tak nezabírá prostor pro práci v této části kuchyně.
Dvě police v levé části jsou takovou perličkou a venkovským prvkem, i zde a jsou zde umístěny věci denní potřeby.
Pro jídelní stůl bych si představovala více prostoru, ale většinou se zde potkáváme jen ve třech a tak nám maximálně vyhovuje, když se nás sejde více otočíme stůl do prostoru a okolo postavíme více židlí a lavici.
MATERIÁLY
Všechny použité materiály vycházejí z venkovského konceptu, je zde nejčastěji zastoupeno dřevo a kámen – a to tak, aby k sobě materiály vzájemně ladily. Bylo pro mě výzvou sladit podlahu, pracovní desku a obklad, ale je to jeden z nejdůležitějších bodů pro harmonický vzhled místnosti. Vše se musí vhodně doplňovat.
Mohu vřele doporučit shromáždit si vzorky všech materiálů a podívat se, jak spolu budou fungovat na denním světle.
V naší kuchyni je několik odstínů dřeva a přesto vše ladí s vedlejším prostorem a výsledný efekt nepůsobí chaoticky. Bílá kuchyň je doplněna béžovou barvou v kombinaci se dvěma odstíny dubu (ten tmavší je zde jen pro kontrast a pro opakování barvy nábytku v obýváku). Většina kovu je v mosazném provedení.
Modrá v různých odstínech doplňuje jinak často zastoupenou bílou a navazuje na barevný koncept domu.
Dřevo je pro mě praktický materiál a to i přes to, že stále pracuje, dá se totiž kdykoliv opravit, navoskovat, přetřít a případná patina není při tomto stylu na škodu.
Žulová deska je tou nejpraktičtější deskou, jakou jsem měla možnost si vyzkoušet, vydrží snad vše, můžete na ní krájet, položit na ni horký hrnec a nevadí ani ovocné či zeleninové šťávy všech barev. Drážky u dřezu jsou minimalistické a zároveň praktické na údržbu, celý dřez se velmi dobře udržuje i díky umístění „pod desku“. Fragranitový dřez v mocca barvě je praktičtější než světlé odstíny a opět vhodně doplní barevnost kuchyně.
SPOTŘEBIČE
Většina spotřebičů je značky Gorenje, retro řada, které mají jednak skvělý design, ale pasovaly také barevně.
Původně jsme zvažovali i použití bílé indukční desky, ale klasika v černé barvě nám vyhovovala lépe. Je sice moderní, ale svým minimalistickým vzhledem nijak neruší celkovou koncepci kuchyně.
Kávovar, toustovač a konvice sice nemají mosazný kov, ale jsou s námi již spoustu let, a jsou to jediné pozůstatky z bývalé kuchyně.
OSVĚTLENÍ PROSTORU
Osvětlení prostoru jsem nepodcenila a naplánovala hned několik světelných okruhů:
- nástěnné světlo, přímo nad dřezem
- dvě stropní světla v rámci celého prostoru
- dvě závěsná svítidla nad jídelním stolem
- led osvětlení, umístěné pod jedinou nástěnnou skříňkou v rohu kuchyně
- osvětlení nad indukcí z digestoře
- a plánuji ještě jeden led pásek i do spižírny
Většina světel, kromě moderních a neviditelných led pásků jsou repasovaná starožitná světla z mosazi a skla. Stahovačky jsou každá trochu jiná a vůbec to nevadí.
DEKORACE, TEXTILIE
Dekorace použité v kuchyni jsou kombinací starých pokladů posbíraných ve starožitnictví, bazarech, ale také několik vzácných kousků po babičce. Doplnila jsem je také velkým množstvím nových věcí, které jsou v klasickém vesnickém stylu. Některé z věcí jsou také dárky, jako renovované váhy od mého muže.
NĚKOLIK TIPŮ NA ZÁVĚR
Pokud to jen jde, je dobré se při zařizování držet jedné barvy kovu – ráda bych měla v budoucnu vše z mosazi, ale nabídka na našem trhu je stále ještě dost omezená.
Mosaz získá časem svoji patinu, tu lze ponechat anebo je možné ji jednou za čas vyčistit. Není nutné k tomu pořizovat žádnou chemii, stačí smíchat ocet, prášek do pečiva a trochu horké vody – touto pastou jde mosaz skvěle vyčistit. Po několika vteřinách se pasta umyje a mosaz se osuší a doleští suchým hadříkem.
Nebojte se využít stará svítidla, pokud jsou repasované a elektro prošlo opravou lze je bez problému využít, já jsem do starých světel použila nové žárovky se zlatým vrchlíkem – tím jsem docílila hlavně toho, že nás žárovky ze spoda neoslňují ale světlo se rovnoměrně rozplyne do všech stran.
Detaily jsou důležité – do venkovské kuchyně se hodí také stylové vypínače a el. zásuvky, tyto jsou od spol. ABB, jedná se o řadu Decento.