Chatu s krásným pozemkem jsme si s mým mužem koupili před 5 lety, když jsem čekala dceru Amálku. Došlo nám, že nechceme ve velkoměstě strávit zbytek života a že bychom mnohem raději žili v tichu a klidu. Pozemek se nám zalíbil na první pohled, i když byl skoro z poloviny zahlušený jalovcem. Chata byla sice malá, ale věděli jsme, že zde nezůstane napořád. S Amálkou jsme tu strávili celou mateřskou, a další 2 roky navíc, než jsme se finálně rozhodli, že chatu zbouráme a na jejím místě si postavíme dům pro stálé bydlení.
Aby chata vyhovovala našim potřebám, bylo nutné udělat mnoho úprav. Největším oříškem v chatě byla kuchyň.
Otlučená plechová kuchyňská linka mě děsila, na podlaze bylo staré lino a pod ním zničená dlažba. To si žádalo větší proměnu tak, aby byla kuchyň útulná, funkční a zároveň stála co nejméně financí. Linku si odvezla paní ze zátopové oblasti, která ocenila její materiál. Podlahu jsme celou rozebrali a opravili. Bylo nutné ji srovnat a zabetonovat rozbité části. Jako podlahová krytina posloužily OSB desky, pod kterými je nasypaný liapor, který plní funkci izolace. Takto nebyla podlaha tak chladná, jako by tomu bylo v případě dlažby. Do podlahy jsme udělali i nový poklop, kterým se dá sestoupit do sklepa.
Samotnou kuchyňskou linku jsme vyrobili z dřevěného rámu, který se vzadu přivrtal ke zdi, vepředu jej podepřely dvě nohy, natřela jsem je na bílo. Jednoduchý regál na hrnce jsme vyrobili také z OSB desek, do spodního prostoru se vešla i pračka.
Namísto klasických skříněk jsem zvolila jednoduché police, na kterých je vše po ruce, okno není u cesty, takže se v kuchyni práší minimálně. Původní tmavě tyrkysové dlaždice jsme ponechali – barva se mi líbila, ale bylo potřeba ji doplnit něčím jemnějším. Zvolila jsem světle modrou, která tyrkysovou skvěle doplnila a přibyla i světle zelená. V obchodním domě IKEA měli zrovna v nabídce utěrky v této krásné modré barvě, našila jsem na ně zbytky krajky a vytvořila z nich závěsy na spodní část linky. Stejnou barvu jsem namíchala na vrchní police.
Funkci spižírny zastala stará potravinka, kterou jsem celou zrenovovala – možná to tak nevypadá, ale vejde se do ní opravdu hodně.
Využili jsme i zaslepený kabel, díky němuž jsme si mohli dovolit přídavné světlo přímo nad linku, samozřejmě ve stylu celé místnosti.
Do kuchyně jsem využila dřevěné tyčky z původních garnyží, jednu jsem zavěsila do spodních dřevěných konzolí a nechala si na míru vyrobit navlékací drátované háčky – vznikl tak praktický závěsný systém.
Druhou tyč jsem použila jako garnyž – zakoupila kované držáky a ze zbytku látky v barvách, které ladí s celou místností, ušila závěsy.
Malou poličku nad potravinkou jsem našla ve sklepě. Samozřejmě také prošla značnou proměnou :-). Hrníčky zavěšené na háčcích, jsou tak hned po ruce při přípravě kávy nebo čaje.
V době, kdy jsem potřebovala kuchyň zařídit, si shodnou okolností musela moje máma spojit dvě domácnosti do jedné. Darovala mi tedy spoustu pěkných kousků, které jsem ráda využila – některé z nich jsou ještě po babičce, mají tedy i svou historii a slouží nyní již 4. generaci 😉
Další nádobí pro servírování jídla je uloženo v praktické staré kredenci, která je umístěna v místnosti sousedící s kuchyní, která je jídelnou a zároveň předsíní.
Nábytek, nádobí i police bych chtěla využít i v novém domě, který plánuji v rustikálním stylu.