Celková rekonstrukce bytu ve starém činžáku byla provedena s úctou k historii domu. Došlo i na proměnu kuchyně a koupelny, u kterých se první rekonstrukce, zcela nepovedla a rodina měla o prostorech jinou představu. Proměna byla radikální, i když došlo k zachování některých původních prvků.
USPĚCHANÁ REKONSTRUKCE
První rekonstrukce bytu byla provedena v časové tísni a i když byla kuchyň i koupelna zcela funkční, rodině se 2 malými dětmi již déle nevyhovovala z několika důvodů.
Kuchyň poskytovala málo úložného prostoru a byl zde částečně zatarasený vstup do přilehlé komory, kde byla na zdi umístěna část sklápěcí kuchyňské desky, ta sice posloužila při přípravě pokrmů, ale byla velmi těžká a manipulace s ní se stala fyzicky náročnou pro každodenní ovládání. Vzdálenost sporáku od dřezu byla příliš velká a vaření tak nebylo zcela v souladu s denními potřebami rodiny.
Materiál a styl kuchyně úplně nezapadal do celkového stylu domu.
VÝBĚR VHODNÝCH MATERIÁLŮ
Majitelé bytu se shodli na tom, že chtějí do bytu světlé a přírodní materiály, stylově ladící s celkovou historií domu, čili žádnou modernu.
Dřevo bylo v tomto případě jasnou volbou a je použito v rámci celého bytu. V případě kuchyně, došlo k výrobě nábytku na míru a obezřetně došlo k využití každého centimetru.
KUCHYŇ PLNÁ SVĚTLA
Původní laminátová kuchyň působila strohým dojmem, bylo nutné jí lépe uspořádat, využít vysokých stropů a celkově místnost prosvětlit.
Kuchyň musela být, kvůli vchodu do komory rozdělena na dvě části. Nyní je sporák a dřez v pravé části kuchyně a v levé části je ponechána celá pracovní deska na přípravu jídel. Z původní kuchyně byl ponechán pouze obklad za kuchyňskou linkou, ke kterému byla vhodně vybrána nová dlažba v menším formátu, s matnou povrchovou úpravou v jemné béžové barvě. Dlažba volně přechází i do koupelny do které se vchází právě z kuchyně.
Do kuchyně míří denní světlo právě z prosklených dveří komory a z vedlejšího obývacího pokoje. Jasnou volbou tedy byla bílá barva dřevěného nábytku, který vyrobil truhlář na míru.
Celá kuchyňská linka byla vyrobena z masivního dřeva. Vrchní skříňky jsou vyšší, než je obvyklé, ale díky vysokým stropům, kterými byt disponuje, nepůsobí nijak nepatřičně. Prostřední prosklené části navíc opticky odlehčily jejich výšku.
Bílý nátěr dostaly i původní zásuvné dveře do komory a obývacího pokoje. Vrchní pracovní deska je z masivního dubu a doplňuje vhodně jinak velmi světlou místnost. Oblé zakončení odlehčuje její masivní vzhled a zároveň je praktické, kvůli pohybu dětí v místnosti.
Kování, baterie a svítidla byly voleny v mosazném provedení, aby ladily s rustikálním stylem kuchyně. Původní kliky v domě byly také mosazné, došlo tedy ke sladění dalších prvků. Majitelé by časem rádi vyměnili i současné spotřebiče tak, aby lépe korespondovaly se stylem místnosti.
KRITICKÉ MÍSTO BYTU
Kuchyň je v podstatě zařízena ve vstupu do bytu a volně navazuje na malou předsíň. Původní úložné prostory nebyly vyřešeny prakticky. Nyní je možné pověsit kabáty na klasické ramínko a také uložit obuv do lépe řešeného botníku. Celý vstupní prostor je vyroben na míru z masivního dřeva a působí velmi uspořádaným dojmem, oproti původním proskleným skříňkám a posuvným japonským stěnám, které nesplnily původní smysl oddělení chodby od kuchyně. Otevřený prostor díky jednotnému stylu nábytku působí uspořádaně.
Vchodové dveře, které byly čalouněné, dostaly kazetové obložení, korespondující s celkovým zařízením bytu.
Ve vrchní části nad vstupem jsou další praktické úložné prostory. Dvířka jsou vyrobena na míru, ze stejného masivního dřeva, jako celá kuchyň.
KOUPELNA S TOALETOU
Z kuchyně je přístup do koupelny s toaletou. Dispozice bytu a nosné zdi bohužel nedovolily jiné uspořádání bytu. Po proměně se ale zařízení konečně vytvořilo v souladu s rodinnými potřebami a byt působí velmi příjemně.
Na proměnu koupelny se můžete těšit v dalším článku. 🙂