Adventní věnec
Plamínek první svíčky na adventním věnci oznamuje začátek nového liturgického roku a také: čekání na Vánoce. Každou ze čtyř adventních nedělí se na věnci zapaluje o jednu svíčku navíc. Až se rozhoří všechny čtyři, bude blízko Štědrý večer! Latinské slovo „advent“ znamená příchod. Křesťané se těší z toho, že Ježíš přišel na svět a narodil se v Betlémě.
Každá ze čtyř adventních nedělí má své speciální jméno. Po železné přijde bronzová, stříbrná a nakonec zlatá.
Symbolem adventu je adventní věnec. Bez svíček se používá ke zdobení dveří. Ten se svícemi slouží k symbolickému odpočítávání čtyř adventních týdnů. Zvyk postupného zapalování svící na adventním věnci se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa. V tradičním českém prostředí byla okna slavnostně osvětlována jen na Bílou sobotu.
Já jsem si letos připravila adventní svíčky velmi jednoduše jen na hezkém podnosu – našeho kocourka totiž větvičky jehličnanů vábí a v nestřežené chvíli tak může život adventního věnce velmi rychle skončit.
Pokud chcete mít adventní svíce podle tradice, jsou jejich barvy velmi důležité. Barvou adventu je fialová – vyjadřuje důstojnost a pokání. Svíčky a stuhy na věnci by tak měly být fialové s výjimkou té třetí v pořadí – ta je totiž zasvěcená přátelství a je růžová. Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček. Časté jsou i věnce s pátou, bílou svíčkou uprostřed, která se zapaluje na Štědrý den a symbolizuje Krista.
- svíčka se zapaluje první adventní – železnou – neděli. Svíčka se jmenuje Naděje.
- svíčka druhou adventní – bronzovou – neděli. Svíčka se jmenuje Mír.
- svíčka třetí adventní – stříbrnou – neděli. Svíčka se jmenuje Přátelství a měla by být růžová.
- svíčka čtvrtou adventní – zlatou – neděli. Svíčka se jmenuje Láska.
- svíčka zapaluje se na Štědrý den po západu slunce. Je bílá a zasvěcená Kristu.
Jmelí
Větvička jmelí by neměla o Vánocích chybět . Čím více je na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí vás má čekat v novém roce.
Tato stálezelená rostlina je odpradávna obestřena jakýmsi tajemnem a mnoha legendami. Jmelí bylo součástí pohanských obřadů. Bylo symbolem života a ochranným talismanem. Věřilo se, že díky svým lepivým semenům má moc vyvolat nebo udržet svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví.
Stromeček
Zdobení stromečku jako vánoční obyčej pochází z Německa (jedna z nejstarších zmínek o ozdobeném stromku v místnosti je zaznamenána v brémské kronice z roku 1570). V půli 17. století se vánoční stromky začaly častěji objevovat v soukromých domech. Z Německa se zvyk v 19. století rozšířil po Evropě, a to spíše ve městech než na venkově.
V Čechách ozdobený vánoční stromek poprvé postavil ředitel Stavovského divadla v Praze Jan Karl Liebich ve své vile v Libni jako překvapení pro své přátele o vánocích roku 1812. První svíčky se v Čechách na vánočním stromku objevily roku 1860. Po českém venkově se však vánoční stromeček jako tradice rozšiřoval jen velmi pomalu.
Andělské zvonění
Jako malá holka jsem se na něj vždycky hrozně těšila 🙂 na to jak bude cinkat a jaké bude vytvářet tvary na zdech a stropě. Je to už považováno za „retro“ předmět, ale děti fascinuje pořád.
Českých Vánočních tradic je nespočet a záleží jen na Vás, jak si svou domácnost na advent ozdobíte 🙂 ale hlavně si jej užijte v klidu a pohodě.