Naposledy jsem zařizovala pokoj pro naší dceru ještě v těhotenství, prošel pak samozřejmě řadou změn a při projektování domu jsem v tomto pokoji počítala s využitím stávajícího vybavení.
Co vše se změnilo?
DESIGN
Původní pokoj byl zařízen v roztomilém námořnickém stylu a vyhovoval předškolnímu prckovi, který nám ale během několika let vyrostl ve velkou slečnu, která má o svém pokoji jasnou představu! 🙂
Ačkoliv svůj pokoj zbožňovala /námořnický pokoj zde/ při diskuzi o barevné paletě přišla na přetřes růžová barva, kterou jsem do pokoje zakomponovala tak, aby bylo možné zkombinovat jí i s ostatními předměty a nábytkem, a nebylo tak nutné např. měnit čalounění na křesle a další dekorace.
Protože celý dům je zařízen ve venkovském stylu, odpovídá tomu i design dětského pokoje, který není zařízen v moderním duchu, ale kombinuje starožitný renovovaný nábytek s novým nábytkem ve shodném stylu.
NÁBYTEK A VYBAVENÍ
V novém pokoji jsem využila skoro veškeré vybavení, které měla dcera v původním pokoji a při plánování pokoje jsem již počítala s umístěním jednotlivého nábytku tak, aby byly i prakticky umístěny vypínače a zásuvky ale také přídavná svítidla.
Velkou změnou v pokoji je šatní skříň, tato je prakticky umístěna za dveřmi, barevně ladí s ostatním vybavením a také lépe vyhovuje její větší rozměr a tím pádem více úložného prostoru.
PŮDORYS POKOJE
Než se pustím do půdorysu pokoje, chtěla bych na začátku zmínit, že při projektu domu jsme velmi zvažovali kam umístit dětský pokoj tak, aby byl dostatečně velký, ale také měl celý den přísun světla, což se nám podařilo a tím, že pokoj je umístěn na jihozápad, sem nesvítí ranní ostré slunce, ale je to nejsvětlejší pokoj v patře.
Pokoj má pěkných necelých 20m2 a tvar je spíše čtvercový, navíc pokojem vede komín z krbu a má dvě okna. S tím vším bylo třeba počítat a zařídit pokoj co nejpraktičtěji.
Postel je situována na vnitřní stěně domu (kvůli případnému chladu) a má okolo dost prostoru, aby bylo možné vysunout postel v šuplíku, za postelí je umístěn jednoduchý úložný prostor na uschování lůžkovin, dalo by se říct „peřiňák“ a vedle postele původní renovovaný noční stolek.
Využili jsme i nebesa, která jsem vyráběla před několika lety a stále perfektně fungují, boční strany jsou uvázány k očkům na zdi, aby v běžném provozu nepřekážely, ale je možné je odvázat a vytvořit si tak malou skrýš.
Nevyhnuli jsme se umístění televize v pokoji, která je položena na komodě naproti posteli, aby bylo možné shlédnout nějakou tu pohádku i při nemoci a bolístkách rovnou z postele.
Psací stůl, který prošel drobnou barevnou proměnou, aby lépe ladil s dubovou podlahou je umístěn u okna, čímž je zajištěn dostatek světla na práci i zábavu. Pohodlná polohovatelná, otočná židle je jediným modernějším prvkem v pokoji, ale barevně ladí skvěle a spokojenost s ní je veliká.
Na stůl navazuje regál/knihovna, ve které je stále ještě umístěno i mnoho hraček, ale je zde i šperkovnice, kterou jsem pro dceru vyrobila a další úložný prostor pro drobné nezbytnosti.
Zrcadlo nesmí chybět v žádném dívčím pokoji a tak je umístěno strategicky blízko šatní skříně, která konečně pojme veškeré dceřino oblečení. Zrcadlo jsem vytvořila ze starého obrazu po prarodičích, rám tak nese nějakou tu stopu času a já si často při pohledu na něj vzpomenu na babičku a dědu. Háčky slouží na zavěšení šperků a dalších drobností.
V prostoru pokoje je pak výrazné retro křeslo, které bylo odborně renovováno, je neuvěřitelně pohodlné a otočné, což je pro děti benefit navíc. Odpočinkový prostor doplňuje koberec, na kterém je možné se uvelebit při jakékoliv aktivitě.
BAREVNÁ PALETA
S růžovou barvou, kterou si dcera moc přála jsem pracovala opatrně, když je jí mnoho v sytějších odstínech, může se snadno z pokoje stát růžová jeskyně a to jsem nechtěla.
Navrhla jsem tedy do pokoje jeden výrazný prvek, který stanovil barevnou paletu prostoru – a tou je nástěnná samolepka s květy.
Hlavních barev je tedy více, což se v dětském pokoji určitě dá tolerovat. Pudrovou růžovou doplňuje studenější odstín světlé modré, bílá neutrální barva v kombinaci s krásnou kresbou dubu vytváří harmonii a protepluje pokoj. Doplňkovými barvami jsou výrazná červená, která je použitá velmi decentně a jen rozjasňuje pastelové hlavní barvy a lesk stříbrného kovu dává pokoji šmrnc.
CO NESMÍ CHYBĚT V DĚTSKÉM POKOJI?
Pro mě, v roli interiérového designéra, bylo samozřejmě důležité, aby pokoj ladil jak stylově tak barevně, ale důležitá je i praktická stránka pokoje. Jako rodiči mi záleží hlavně na nadčasovém designu nábytku, který nebudu po pár letech měnit za nový, jeho udržitelnost je také významný aspekt – dřevěný nábytek se dá snadno opravit, přebrousit a přetřít a během chvilky vypadá jako nový. Pohodlná postel s přídavným lůžkem a dostatečně velký stůl, který bude vyhovovat na celé období studia je dalším splněným bodem.
Křeslo stylu brusel je dalším originálním kouskem v pokoji, které nikdy neztratí svou hodnotu.
Dceru jsem do zařizování pokoje zapojila a tak vznikly další požadavky např. na magnetickou tabuli, ratanovou truhlu na plyšáky a také chlupatý „shaggy“ koberec.
Kromě jednoho výrazného křišťálového lustru, který jsme měli původně v ložnici a který dcera obdivuje už od malička, jsou v pokoji umístěna další přídavná světla. Dvě závěsné lampy v podobě ptáčků létají nad televizí a poskytují jemné rozptýlené světlo.
Další nástěnné lampičky jsou prakticky instalovány u postele a nad zrcadlem. Posledním světelným zdrojem je pracovní lampa na stole. A na spaní se využívá malá dobíjecí lampička s ježkem, který si neustále něco čte.
Nezapomeňte na dostatečné zastínění oken, v tomto případě jsou použité zatemňovací závěsy, se kterými se i dceři dobře manipuluje. Dekorace si už vyberou samy děti…pohodlné polštářky, deky, puffy a obrázky, děti to bude bavit a pokoj dozdobí dekorace, které podpoří jejich fantazii a se stanou součástí nejednoho příběhu.