Inspirujte se letos samotnou přírodou, vánoční výzdoba nemusí být křiklavá a plná třpytu, z procházky si přinesete mnoho voňavých komponentů, z nichž vytvoříte krásnou přírodní atmosféru.
Děti mohou pomáhat jak se sběrem, tak s výrobou, nechte je tvořit dle jejich vlastní fantazie.
Girlanda z šišek
Výroba je snadná a efekt zaručený. Budete potřebovat šišky, přírodní provázek, aranžovací drátek, různé druhy větviček, nebo sušené kytky.
Okolo vrchní části šišky nejprve navažte provázek, jeden konec nechce delší pro zavěšení dekorace.
Vyberte si větvičky, nebo sušené kytky dle vlastního vkusu, zkraťte je tak, aby překryly pouze vrchní část šišky. Větvičky upevněte aranžovacím drátkem na provázek, několik centimetrů nad šišku. Drátek schováte pod provázek, vytvořte mašličku.
Střídejte větší a menší šišky. Šišky můžete zavěsit na větvičku smrku, nebo dřevěnou větev, či samostatně kamkoliv Vás napadne. V okně budou vypadat zvlášť efektně.
Přírodní stolování
Hodí se skvěle do rustikálně laděných, či venkovských interiérů, ale dobře bude vypadat i v moderní jídelně, záleží jen na zvoleném nádobí a ostatních dekoracích.
Barvy
Přírodní dekorace nejlépe vyniknout na jednoduchém ubruse bez výrazných vzorů, v neutrální bílé barvě.
Materiály
Vhodnou volbou je dřevo, len, plátno, přírodní provázek, ratan a proutí.
Prostírání
K vytvoření přírodního prostírání budete potřebovat kolečka z kartonu, ploché větvičky a tavnou pistoli.
Kartonové kolečko vystřihněte z kartonu podle velikosti spodní části talíře a přidejte cca 3 cm pro upevnění větviček. Vhodnější jsou ploché větvičky, např. z túje. Větvičky si ustřihněte na stejnou délku a začněte postupně upevňovat tavnou pistolí na okraj kartonového kolečka.
Dekorace stolu
Využijte různé druhy a barevné odstíny větviček. Zde můžete vidět smrk, stříbrný smrk, bobkovišeň, eukalyptus, túji a cypřiš. Využít můžete i šišky, sušené květiny nebo slaměné ozdoby.
Větvičky začněte skládat na prostředek stolu od těch největších, můžete je i svázat k sobě, aby držely tvar. Postupně kompozici doplňujte tak, aby vytvořila požadovaný tvar, doplňte o svícny. Svícnů můžete použít i více, podle velikosti stolu.
Látkové ubrousky svažte přírodním provázkem a doplňte něžnými větvičkami hebe nebo vřesu.
Podtácky jsou vyrobeny z dřevěné kulatiny. Postačí větev a pilka.
Květinová dekorace
Větvičky a kytky vydrží v nádobě mnohem déle, pokud použijete aranžovací hmotu. Tu je důležité nechat správně nasát vodu. Vložte hmotu do nádoby naplněné vodou a nechte jí, aby sama vodu absorbovala, netlačte ji pod vodu, ani jí nedávejte pod tekoucí proud vody. Jakmile je hmota celá mokrá a nasáklá vodou, vložte jí do misky a zabalte kuchyňskou fólií, zabráníte tak úniku vody.
Hmotu vložte do nádoby, která se Vám hodí do interiéru a začněte opět dekorovat větvičkami a rostlinami, tak, že je postupně zapichujete do aranžovací hmoty. Tvar konečné dekorace si sami určíte podle tvaru nádoby. Dozadu nádoby dejte delší a výraznější větvičky, např. stříbrného smrku a postupujte směrem do předu. Rostliny nepřepichujte, abyste neponičili hmotu a neudělali otvory, kterými bude vlhkost ucházet. Zápichy rostlin nedělejte zbytečně dlouhé, stačí pár centimetrů.
Větvičky můžete doplnit i o bodláky, sušené kytky, eukalyptus, břečťan, šišky, řezané kytky a také šišky., prostě to, co najdete v zahradě nebo v květinářství.
Fantazii se meze nekladou, vytvořte si svůj vlastní originál.